engineering manager mentor and coach

Od zaměstnance k podnikání: Manuál jak jsem do roka postavil 6ti miliónový sólo byznys a co tomu předcházelo

Originál na entrepeneurshandbook.com

červenec 202223 v Datech

Mentoring

 • Objem: 317 mentoringových sezení vyúčtovaných 26 různým klientům z různých zemí. 16 různých společností nebo jednotlivců.
 • Sazba: 300 EUR/hod bez DPH, dle aktuálního kurzu CZK/EUR.
 • Financování: 19 % klientů si mentorská setkání financuje samo.
 • Globální dosah: Většina (64 %) z České republiky, následuje 12 % z USA a 12 % ze Slovenska, 6 % z Velké Británie, 3 % z Polska a 3 % z Izraele.
 • Konverze: 76% míra konverze klientů po seznámení.
 • Zpětná vazba: 9,03 z 10 bodů od zahájení sběru zpětné vazby v lednu 2023.
 • Složení: 52 % nových inženýrů, 19 % manažerů střední úrovně, 29 % na pozicích technického ředitele/ředitele vývoje produktů.
 • Remote: 93 % sezení probíhá online prostřednictvím videohovoru.
 • Doba trvání: Průměrná délka spolupráce je 7,3 měsíce.
 • Vstup: 74 % ústní sdělení, 17 % sociální sítě, 9 % webové stránky.

Poradenství

 • Objem: 79 dní vyúčtovaných 3 firmám.
 • Rozsah: Inženýrské metriky, interní audity, kontrola péče, strukturální změny, kariérní rámce nebo žebříčky a schopnost přizpůsobit se změnám.
 • Doba trvání smlouvy: 2–6 měsíců.
 • Sazba: 1550–2100 EUR/den bez DPH.
 • Vstup: 100 % ústní sdělení.

Fáze 0: Před startem DO VESMÍRU

Naposledy jsem pracoval na plný úvazek jako viceprezident ve společnosti Mews, kde jsem pomohl společnosti přežít silný dopad Covidu, stabilizovat vývojové oddělení a znásobit počet zaměstnanců na více než 100 inženýrů. V posledním roce svého působení jsem každý měsíc budoval nový tým a zároveň udržel plnění roadmap na více než 80 % každé čtvrtletí.

Z inženýrských týmů jsme udělali diferenciátor: munici, která odstřeluje a poráží konkurenci a pomáhá společnosti dosáhnout investice série C, která se soustředí na investici kapitálu a její dvojnásobný návrat.

Engineering department growth strategy
image 37

V hloubi duše jsem introvert.

Snažím se zdokonalovat způsob, jakým mluvím a naslouchám. Test 16 osobností ukázal, že mám osobnost „lékaře/obránce„, což mě nasměrovalo k mému zaměření. Nejlépe jsem se cítil, když jsem pomáhal nebo si získal důvěru lidí kolem sebe.

image 35
16personalities.com

Mám titul z informatiky, což je výrazná výhoda. Je to můj most k technickým expertům a technickým ředitelům s matematickými mozky. Chápu svět technologií, protože jsem byl dlouho tím geekovským kodérem. Dokážu se ponořit do technických rozhovorů, zkontrolovat kód nebo vymyslet prototyp.

Nejcennější investicí do kariéry, kterou jsem držel po dvě desetiletí, je silná učební rutina.

Popsal jsem ji ve svém starším příspěvku Learn or Die na blogu HackerNoon . Držím se toho už asi 22 let. Vyhradil jsem si 4–8 hodin týdně na to, abych se ponořil do svých studijních zdrojů, většinou blogových příspěvků, podcastů a newsletterů.

Je to můj způsob, jak si udržet čerstvé znalosti. Prvních asi 14 let jsem shromažďoval čistě technický obsah. Postupem času jsem se přesunul k tématům vedení a řízení.


Fáze 1: Čerpání paliva

V dubnu 2021 jsem se vydal naproti světu ve stínu pandemie. Zahájil jsem Czech Engineering Leadership meetup, abychom získali a sdíleli své znalosti. Záměrně jsem meetup udělal neveřejný, aby bylo publikum malé, a pozval jsem jen lidi, kteří mají čím jedinečným přispět.

Přestože jsme se museli setkávat virtuálně, naše vazby se upevnily. Pořádali jsme sérii měsíčních sezení, dokud jsme se opět nemohli volně pohybovat na veřejnosti.

Czech Engineering Leadership community
Moje komunita a meetup

Tehdy jsem se rozhodl ještě více vystoupit ze své introvertní komfortní zóny. Inspirovaný Janem Meissnerem jsem se pustil do světa blogování o leadershipu na stránkách naší společnosti. Vzpomínám si, jak jsem napsal svůj první blogový příspěvek Building Trust with Engineering Teams, což zabralo 11 dlouhých večerů. Brzy jsem zjistil, že psaní je mým plátnem a zbraní, která mi pomáhá rozplétat myšlenky.


Fáze 2: Kontrola systému

V roce 2021 zasel můj bývalý šéf Honza Široký do mé mysli semínko. Navrhl mi, abych roztáhl svá mentorská křídla v PlatoHQ. Přijal jsem tuto myšlenku na více než dva roky. Kromě toho jsem se rozhodl zkusit vést několik týmů PlatoHQ s 12 lidmi na lekci.

image 40
Příklad z PlatoHQ workshopu, duben 2021

Čím více inženýrských týmů jsem vedl, tím větší jsem měl potřebu podporovat své manažery. Začal jsem dávat hodiny navíc, mentorovat v rámci našeho oddělení i mimo něj.

Následně jsem vytvořil New Team Lead Growth Programme (NTLGP) – Program růstu pro nové lídry, jehož cílem je vybudovat silné základy vedení během tří měsíců. Nechtěl jsem sedět a přemýšlet, kdo z mých manažerů bude po dvou letech prosperovat nebo bojovat, zvláště v období strmých náborů, a zároveň zaručit, že se svými týmy splním čtvrtletní plán na více než 80 %.


Fáze 3: Zážeh

Otočka nastala, když mi jeden z mých bývalých svěřenců v PlatoHQ řekl, že by chtěl pokračovat v našich sezeních a platit za ně i poté, co jsem se rozhodl PlatoHQ kvůli jejich politice nulové kompenzace v roce 2022 opustit.

V den, kdy jsem dostal první platbu, se mi srdce rozbušilo vzrušením a úžasem. Za sedm týdnů jsem měl ze své blízké sítě další tři klienty.

V polovině roku 2022 se to pro mě začalo komplikovat. Balancoval jsem mezi denní prací a večerním mentoringem. V očích své ženy jsem viděl obavy. Byl jsem milimetr od vyhoření. Musel jsem si vybrat. Zůstat uprostřed mi připadalo jako nekonečný boj, stále jsem hledal ten správný okamžik.

Jednoduše řečeno, měl jsem slibné náznaky v oblasti mentoringu, ale v hloubi duše jsem pochyboval o svých schopnostech samostatného podnikatele.

Rozhodující okamžik

image 44

Přesuneme se do června 2022:

 • Aktuální zaměstnání: Pracoval jsem na pozici inženýrského viceprezidenta v Mews, kterou jsem miloval.
 • Rozvíjející se vedlejší činnost: Po večerech jsem se věnoval mentoringu čtyř platících klientů. Uvnitř jsem cítil tlak, touhu na šest měsíců rozjet vlastní podnik jako experiment. Spousta otázek mi však nedala spát. Jsem opravdu schopný pomoct všem svým klientům?
 • Nová nabídka: Vytáhl jsem si ještě jednu kartu. Aby se potvrdila moje tržní hodnota, dostal jsem na stůl novou nabídku: cca 230 000 EUR za rok kompenzační balíček (plat, bonusy, akcie) na pozici vedoucího divize v České republice na plný úvazek.

Polovina mých příbuzných mi doporučila, abych vzhledem k nastávající náročné době (válka mezi RU a UA, prudký růst životních nákladů) zůstal na dráze běžného zaměstnání. Skvěle vytvářeli spoustu výmluv, proč nezačít. Druhá polovina mě podporovala.

Mezitím jsem hodně pracoval a poznal hodně lidí. Provedl jsem spoustu průzkumů týkajících se vhodnosti trhu a možných strategií. Brzy jsem si uvědomil, že na scéně je mnoho významných jmen s různými taktikami: hlavně ti, kteří se proslavili jedním tématem, ti, kteří jsou neuvěřitelně aktivní na sociálních sítích, ti, kteří renovují, nebo ti, kteří prodávají knihy či certifikáty.

Díky svému zvyku se učit čtu spoustu solidních blogů a newsletterů. Vidím:

To všechno mi ukázalo, že cesta existuje. Jejich přístup k nabízení jedinečných nápadů a perspektiv s vyváženějším společenským zastoupením je mé povaze blízký.

Jednoho rána jsem při poslechu podcastů během sobotní rutiny udělal skok. Podcaster Ondřej Koberský 🇨🇿 mluvil o investování do akcií, konkrétně o tom, proč je časování trhu (kdy nakupovat nebo prodávat) špatný nápad.

Není potřeba čekat.

image 46

To mě utvrdilo v mém přesvědčení a já ve vteřině učinil životní rozhodnutí.

First, I burned the bridges behind me (Art of War).

Rozhodl jsem se, že se rozloučím se svou současnou prací, a odmítl jsem atraktivní nabídku. Cesta k podnikání v mentoringu byla pro mě jediná možná.

Upozornění: Díky prodeji části depozitních certifikátů (obdoba akcí), které jsem získal během svého cca tříletého působení jako viceprezident, jsem měl peníze navíc na rozjezd.


Fáze 4: VZLET

Boosting my coaching business

jakmile jsem založil svou společnost, strávil jsem spoustu času rozhovory s kolegy, přáteli a potenciálními klienty. Většina rozhovorů se netýkala okamžitého uzavírání obchodů, ale každý, s kým jsem se setkal, posílil mou síť kontaktů.

Zeď v mé hlavě

Brzy jsem narazil na realitu své neschopnosti. Zatímco najít první čtyři klienty bylo díky již existujícím vztahům poměrně snadné, získat další se mi nedařilo.

Měl jsem pocit, že mě něco tíží, že se držím zpátky. Asi se projevil můj nedostatek sebedůvěry.

Nebyl jsem si jistý, co nabízím, a lidé to poznali.

image 45

Nalezení vnitřního klidu

Existuje mnoho rad, jak zlepšit věci kolem sebe – svůj tým, své přímé podřízené, svou strategii, svou rodinu. Byl jsem do toho tak zabraný, že jsem neměl čas se zastavit, podívat se do zrcadla a zamyslet se nad sebou. Musel jsem se to naučit.

Proto jsem se včas rozhodl, že si najdu vlastního kouče.

Byl jsem rád, že jsem Joela ve své síti kontaktů měl. Odhalil mi podrobnosti a realitu své vlastní cesty uznávaného kouče v oblasti vedení inženýrů. Nevzdával to se mnou a neustále na mě tlačil, abych našel odpovědi ve svých nejasných oblastech, hlavně tam, odkud pramenil můj nedostatek sebedůvěry a strach z hypotetického selhání.

Poté, co jsem objevil příčinu a sám ji opravil, jsem byl svědkem svého Duna okamžiku „Father, the sleeper has awakened“.

Za šest měsíců jsem udělal skok od „bojím se, co si klient vymyslí“ k „doufám, že klient přijde s něčím zajímavým nebo náročným“.

Prvotní zlepšení

Kromě toho jsem se rozhodl udělat krok zpět a posílit svůj způsob práce. Zlepšil jsem taktiku, jak vyhledávám klienty, a zdokonalil jsem úvodní sezení.

Sám jsem si vytvořil vlastní webové stránky, přidal jsem na ně průvodce mentoringem a poradenstvím a své znalosti. A co je nejdůležitější, začal jsem věnovat zvýšenou pozornost tónu svého hlasu na základě nahrávek sebe sama.

Změna hry

image 42
SoundCloud podcast

V tom čase došlo ke dvěma rozhodujícím momentům:

 1. Jednou jsem si povídal s kamarádem Romanem Pichlíkem (Ataccama), který je známý tím, že vede jeden z nejpopulárnějších czpodcastů pro programátory a pokrokové podnikatele v České republice. Zajímal se o všechno to kolem mentoringu, do kterého jsem se pustil. Společně se svým kamarádem Filemonem (zakladatelem TopMonks) mě pozvali do svého pořadu, abychom si popovídali o tom, čím se zabývám. Snažil jsem se vysvětlit, co je cílem mého mentoringu, jakou mám motivaci a jak to funguje. Byla to bomba, která vygenerovala první vlnu klientů.
 2. Rovněž jsem se setkal s Davidem Pěknicem, technologickým ředitelem v kosik.cz. Potřeboval posílit inženýrské týmy napříč společností tím, že jim poskytne způsob, jak identifikovat své potenciální nedostatky. Shodli jsme se na nejužitečnějších ukazatelích efektivity inženýrské práce v jejich situaci a připravili řešení na míru s využitím systémů Jira, Keboola a Tableau. Díky mým dekadentním zkušenostem s vytvářením a osvojováním takovýchto řídících panelů jsme uzavřeli tříměsíční dílčí kontrakt a můj poradenský proud žil. David mě navíc upozornil na docela dobrou knihu The Almanack od Navala Ravikanta, která mi pomohla usměrnit myšlenky kolem samostatného podnikání.
engineering teams productivity metrics
Report efektivity teamů

Moje hodnota na trhu

Brzy jsem narazil na jiný problém. Přestože moje poradenská práce byla dobře ohodnocená, moje cena za mentoring byla dvakrát nižší než moje tržní cena. Nechtěl jsem svůj byznys dotovat z úspor.

Proto jsem se rozhodl pro velký skok ze 4.000 na 8.000 CZK za hodinu.

Kvůli své introvertní mysli jsem si nebyl jistý, jak ke zvýšení ceny přistupovat. Navíc mi to připadalo riskantní vzhledem k situaci v RU-UA a snaze společnosti snižovat náklady. Poté, co jsem klientům zvýšení cen vysvětlil, jsem přišel o 2 ze 13 klientů. Další se rozhodl scházet se méně často.

Většina zákazníků ale viděla v tom, co poskytuji, hodnotu a pochopila význam dlouhodobé investice do svých vedoucích pracovníků.


Fáze 5: Motory na plný výkon

Dosáhl jsem bodu, kdy jsem měl plný kalendář. Věděl jsem však, že pro optimalizaci podnikání musím udělat víc.

Moje pozice

Marketingoví specialisté mi radili, abych kopíroval osvědčenou cestu a získal si pozornost prostřednictvím rozsáhlé každodenní přítomnosti na sociálních sítích, včetně jejich podpory. Chápu důležitost zviditelnění.

Nevěřím však, že kopírování úspěšných příběhů nejexponovanějších profesionálů mi zaručí úspěch na mé vlastní cestě.

If I were a Product Manager and just mimicked what my competitors did, wouldn’t that leave me trailing behind them?

Kdybych byl produktový manažer a jen napodoboval to, co dělají moji konkurenti, nezůstal bych za nimi pozadu?

Především si nemyslím, že by mi klonování práce jiných lidí přinášelo radost. Toužil jsem najít svou vlastní cestu.

Moje strategie: Mentoringový trojúhelník 1+2+2

Zjistil jsem, že mi nejlépe vyhovuje následující kombinace:

My Strategy: Mentoring Triangle of Strength
My Strategy: Mentoring Triangle of Strength
 1. Učení: Jeden den v týdnu investuji do učení: čtu spoustu materiálů, blogových článků, píšu, poslouchám podcasty nebo vystupuji na různých akcích, setkáních, konferencích, podcastech a panelových diskusích.
 2. Mentoring: Dva dny v týdnu věnuji hodinovým mentoringovým sezením v rozsahu 3-4 sezení denně. Zbytek je příprava a provozní práce.
 3. Poradenství: Dva dny v týdnu trávím jako jeden z poradců a zároveň technický ředitel.

Věřím, že tohle mě staví do nezničitelné pozice.

Mým třetím okem je kombinace mentoringu (předávání zkušeností), poradenství (uvádění věcí do praxe a získávání zpětné vazby) a neustálého vzdělávání se (prohlubování znalostí).

Je lákavé opustit svůj den učení a vydělat si tak víc peněz 💰.

Když se na to podíváme z druhé strany:

 1. Láká mě opustit svůj den učení, abych si vydělal víc, ale věřím, že bych brzy skončil u povídání o vodopádu, mainframech a agilním manifestu.
 2. Pokud se vzdám mentoringu, oslabím svou síť a individuální vedení.
 3. Pokud opustím poradenství, budu mít nulovou možnost zažít různé situace a různé modely klientů, ze kterých se učím, a budu mluvit o teorii bez skutečné praxe v oboru. Vidět, co klienti vybudovali, v podstatě rozšiřuje mé znalosti.

Jak jsem se naučil získat klienty

Naučil jsem se neprodávat vítězství, ale pocit, jaké to je vítězství dosáhnout.

Připomíná mi to podobnou situaci, kdy jsem vedl pohovor se zájmem o kandidáta. Naučil jsem se získat konkurenční výhodu tím, že jsem prodával nejen to, o čem práce je, ale také to, jaký pocit je pracovat v této společnosti a pod mým vedením.

Potenciální klienti se rozhodují na základě pocitů, ne logiky.

Proto jsem změnil taktiku představování: Zaměřil jsem se na zjišťování, jaké situace vedou lidi k tomu, aby si vybrali mentora, a použiji je v jejich příbězích. Pracuji s těmito scénáři nebo jejich variantami:

 • Pro začínajícího manažera většinou platí: „Nemám důvěru. Chci se postavit na vlastní nohy.“ Pak ho provedu programem Růst nového vedoucího týmu, který jsem vytvořil.
 • Pro přímého manažera používám „Připravit ho na úspěch za 3+ měsíců, místo toho, aby se dva roky potápěl nebo plácal.“ Přemýšlejte o tom, kolik by tento čas navíc stál.
 • Pro manažera střední úrovně: Chci, aby „přešli od zaneprázdněnosti/operativnosti ke strategickému myšlení“. Začněte se soustředit na to, co je nejdůležitější.
 • A co hledají techničtí ředitelé/majitelé? Cítíte se osamocení ve svých myšlenkách, sevření mezi dvěma kameny. Výkonný management po vás žádá, abyste dosáhli cílů, zatímco vaše týmy žádají o pomoc.“ Jednoduše řečeno, potřebují přítele, se kterým si mohou promluvit. Přejí si ověřit své nápady a při realizaci svých zlepšení, včetně vytrvalého zavádění, získat pomoc zvenčí.

Bonus: Pokud klient řekne: „Nejsem si jistý, že moje současná práce je ta pravá,“ pravděpodobně hledá někoho, kdo mu jeho pocity potvrdí. Ve své mysli křičí: „Pomozte mi získat novou práci. Proveďte mě prvními 36 měsíci.“ Obvykle hledají někoho, kdo na ně zvenčí tvrdě zatlačí, aby „spálili mosty“.

Dalším experimentem, který se vyplatil, bylo zasílání shrnujících e-mailů a e-mailů s výzvou k akci klientům hned po úvodním sezení.

Kromě toho jsem jasně definoval své odlišnosti, které vysvětluji níže.

Tato vylepšení během několika měsíců prudce zvýšila mou míru konverze.

Můj kalendář byl najednou plný.

Jak jsem se rozhodl odlišit od zbytku světa

image 52
 1. Strategie: Základem, o který se dlouhodobě opírám, je můj výše vysvětlený „mentoringový trojúhelník“.
 2. Mentoring vs. koučování: Nedefinuji se striktně jako mentor NEBO kouč. Podle mých zkušeností se tyto techniky do značné míry překrývají a já využívám silné stránky obou. Zejména na začátku se přikláním spíše k mentoringu, a to z toho důvodu, že klienti obvykle přicházejí s naléhavými problémy a hledají okamžitá řešení na místě. Nechtějí čekat, až se potenciální řešení odhalí na čtvrtém sezení s otevřenými otázkami. Pozorně naslouchám, kladu doplňující otázky a poskytuji situační rady včetně akčních bodů. Současně nám to pomáhá získat vzájemnou důvěru a neztrácet dynamiku. Jakmile napravíme hrubě narušená místa, postupně přecházím ke koučování s důrazem na motivaci.
 3. Lokace: Bezpochyby mohu těžit ze skutečnosti, že současná konkurence mentorských a koučovacích služeb specializovaných na vedení softwarových společností je ve střední Evropě ve srovnání se západem nebo USA mnohem menší. I tak ale vím, že nabízím více. Zaprvé dobře rozumím místnímu kulturnímu prostředí, což mi pomáhá přijmout takříkajíc „americký přístup“ v mém regionu. Za druhé mají lidé tendenci raději mluvit s rodilým mluvčím svého jazyka.
 4. Trakce: Technické zázemí, které mám, je výhodou. Neprezentuji se jako obecný obchodní konzultant. Nedodržuji dress code. Důvěřuji přístupu „důkaz místo slibů“. Pokud z jakéhokoli důvodu uslyším „nejsme schopní udělat X“, sestavím písemný návrh ještě týž den nebo si vezmu svou kódovací mikinu, spustím integrované vývojové prostředí, vytvořím „ověření konceptu“ a jdu dál.
 5. Průběžné platby: Nevyhledávám žádné termínované smlouvy. Pokračujeme v práci, dokud klient i já nejsme spokojení s pokrokem a výsledky. Tento přístup je spravedlivější a dává oběma stranám větší svobodu jednat. I když občas musím některé klienty uhánět, ještě nikdy jsem se nesetkal s tím, že by mi fakturu někdo nezaplatil.
 6. Můj podpis: To je ten „wow“ faktor v tom, co dělám. Změny dělám vytrvale a zajišťuji jejich všeobecné přijetí, tak, abych dva týdny po svém odchodu neviděl trosky. Vynakládám velké úsilí na získání důvěry a nejprve připravím dobře vyladěný bojový plán.
 7. Zpětná vazba: V rámci mentoringu pravidelně informuji přímé nadřízené o našich pokrocích. V rámci poradenství zasílám týdenní shrnutí své práce, abych udržel lidi transparentně v kontaktu a věci na správné cestě.

Fáze 6: Přistání na orbitě

image 50

Moje principy

Bez zásad a strategie bych neuspěl. Jsou katalyzátorem, na který spoléhám a díky kterému vyčnívám z davu. Prvky taktiky a načasování jsou klíčové.

 • Transparentnost: Moje pověst je pro mě vším. Na nic si nehraji a nepřekrucuji svá slova, aby zněla lépe. Při jednání s klienty jsem upřímný. Mnoho klientů ke mně přichází, protože jim o mně řekl někdo, komu důvěřují. Lidé ve světě softwaru jsou chytří a povrchní marketing dokážou prohlédnout.
 • Neustálé zlepšování: Pokud mě klient upozorní na novou situaci, ve které si nejsem jistý, snažím se jí porozumět. Prozkoumám ji pomocí svých důvěryhodných zdrojů a dělám si písemné poznámky. Pokud se podobné téma v budoucnu znovu objeví, budu připravený. Každý večer se zamyslím nad svým dnem a nad tím, co by se dalo zlepšit, a několik myšlenek si zapíšu na seznam.

Poučení z role kouče

 1. Limity mé energie: Více než 3-4 mentorská sezení denně mě vyčerpávají. Připadají mi stejně intenzivní jako pohovory. Toto pro mě byla tvrdá lekce. Protože jsem introvert, často se po nich stahuji do své ulity.
 2. Můj čas je vzácný: Pokud se mi zdá, že klient není odhodlaný nebo pravidelně vynechává drobné domácí úkoly, naše sezení ukončím. Je mi 43 let a čas je pro mě vzácný. Pokud v tom, co dělám, nenajdu oddanost a radost, budu raději s rodinou nebo pomůžu synovi s učením.
 3. Sebemotivovaní studenti: Klienti, kteří se na mě obrátí přímo, nikoli prostřednictvím personálního oddělení nebo manažera, si vedou lépe. O tom, že se ozvou, přemýšleli už delší dobu, a tím, že jednají, se odlišují od ostatních.
 4. Osobní investice jsou důležité: Lidé, kteří si platí můj mentoring z vlastní kapsy, jsou velmi motivovaní. Chytají se každé věty a hledají v ní hodnotu.
 5. Zefektivnění mého procesu: Díky tomu, že jsem si předem stanovil jasné pokyny a zveřejnil je na svých webových stránkách, jsem eliminoval spoustu opakující se práce. Šetří to čas oběma stranám.
 6. Umění říkat „ne“: Odmítl jsem dvě nabídky, i když to znamenalo nižší příjem. Ať už jde o velkou společnost, která se neshoduje s mými hodnotami, nebo o klienta, který vykazuje varovné signály, naučil jsem se důvěřovat svému instinktu a nenechat si vzít své přesvědčení.
 7. Naslouchat: Dříve jsem se hned vrhal do řešení. Teď se držím zpátky, více naslouchám a lépe rozumím. Čím jasnější obrázek o klientovi získám, tím lépe ho mohu vést.

Zkušenosti z poradenství

 1. Více klientů najednou: Rychle jsem si uvědomil, že přijímat více klientů najednou je chaos a příliš mnoho přehazování úkolů a témat. Byla to tvrdá lekce, která mi přinesla spoustu bezesných nocí.
 2. Nezačínáme od prostředka: Je to obrovský rozdíl, když klienta skutečně poznám od začátku. Když kromě zadání dostanu dostatečný prostor k pochopení byznysu, vize a rozsahu a mám příležitost k neformálním rozhovorům se zainteresovanými stranami, je moje práce efektivnější.
 3. Expertíza: V žádném případě bych nemohl poskytnout vyšší hodnotu, kdybych neměl rozsáhlé znalosti mimo svou inženýrskou bublinu. Konkrétně mám na mysli produktový management, modely vedení společnosti a HR, včetně slušné znalosti financí, GTM strategií, fúzí a akvizic a marketingu. Dobrým příkladem je technický vývoj produktu, kde hlavní příčina potenciální neefektivity může spočívat v produktovém managementu, průběžném zjišťování nebo v nesouladu mezi rolemi. Chceme, aby týmy střílely s dobře připravenou municí.
 4. Smlouvy: Otevřeně sděluji, že nehledám dlouhodobé smlouvy, abych na klienta nevyvíjel tlak. Místo toho jednám rychle. Přijímám aktuální situaci a získávám důvěru prostřednictvím svého hesla „důkaz místo slibů“. Poté provedu požadovaný úkol, přičemž věnuji zvláštní pozornost přijetí. Cílovou páskou projdu s wow faktorem a přejdu k dalšímu klientovi s pozitivní referencí a rozšířenou sítí.
 5. Neproduktivní prostředí: Už jsem se spálil, když jsem se snažil pomoci firmám, které neměly produktovou strategii, na jejich vrcholu panovala napjatá atmosféra nebo se prostě jen zasekly na setrvačnosti, většinou kvůli své velikosti. Nyní tyto faktory používám jako určitý druh „zdravotní prohlídky“ předtím, než se ponořím do práce.
 6. Vyrovnávání se s odmítnutím: V květnu 2023 jsem během jednoho týdne přišel o dvě velké nabídky. Byla to rána. Cítil jsem se mizerně. Ale místo toho, abych se utápěl, jsem udělal krok zpátky, přehodnotil svůj přístup a znovu vylepšil svůj návrh. Navíc, odmítnutí je přirozenou součástí podnikání.
 7. Transparentnost: Naučil jsem se, že musím být ve svých názorech přímý, i když to může některé lidi překvapit nebo naštvat. Jasné vyjádření pomáhá předat myšlenku. Zažívám, že skuteční lídři upřednostňují upřímnost před snahou působit uklidňujícím dojmem a skrývat pravdu mezi řádky.

Fáze 7: levitace

Byl můj první rok po osamostatnění se naprostou výhrou? Rád bych řekl „Ano“, ale to bych nebyl já. Řeknu tedy: Dobrý začátek.“

image 48

Na začátku roku 2023 jsem pocítil nově nabytou sebedůvěru. Můj kalendář byl plný a více než 70 % zájemců o mé služby řeklo „ano“. Nyní pracuji na plný plyn a místa jsou obsazená. Doporučuji kolegy – evropské mentory, které znám, nebo přidávám lidi na svůj čekací seznam. Ten však není příliš dlouhý.

Našel jsem v sobě klid. Je to jako vznášet se ve vesmíru, bez tíže a uzemněný, bez ohledu na to, jaké výzvy mi přijdou do cesty.


Fáze 8: nastavení kurzu

Co se týká mých plánů na příštích 12 měsíců, mám čtyři cíle:

 1. Návrat ke komunitě: Nedávno jsem převzal otěže nad obnovením Czech engineering leadership meetup a přešel jsem z virtuální formy na setkání naživo.
 2.  
 3. Průkopnictví: Ověřím a vyzkouším nápad na svůj produkt v souvislosti se zvýšením efektivity učení v softwarových společnostech.
 4. Kvalitní spojení: Rozšířím svou síť tak, že budu klást důraz na kvalitu před kvantitou a snížím podíl rozhovorů, které jsou sice příjemné, ale s mlhavou hodnotou. Čas je přednější.
 5. Přítomnost na jevišti: Vystoupím na dalších dvou specializovaných konferencích.

1*nrpokS9q6O 5hVrLehnw A
Na našem Czech Engineering leadership meetupu

Bonus: Budu-li osobnější, mým vnitřním cílem je odstranit drobné nedostatky ve svém projevu. Zejména mám nutkání vyplňovat ticho přidáním „hmmm“, což je rušivé.

Cíle týkající se škálovatelnosti nebo pasivního příjmu zatím v plánu nemám. Nechávám si je na seznamu úkolů na další období.


Vesmír v rovnováze

Kéž bych si tento článek mohl přečíst před rokem, zaparkovat svou mentorskou vesmírnou loď na oběžné dráze, být svědkem pokroku a najít svůj vnitřní klid o něco dříve.

Sdílím své dobrodružství v naději, že někomu v podobné situaci pomůže podívat se na věci z jiného úhlu a poučit se z překvapení, kterými jsem prošel já.Pokud se mi podařilo 💪 zasít do vaší mysli aspoň jeden nápad, který stojí za zvážení, napište mi nebo mě pozvěte na pivo 🍻, ať mám lepší den 😄.

Follow on LinkedIn

Related Posts