Nad 300 koučovacích sezení v prvním roce: Komplexní strategie a poznatky.

Dosažení 300 000 eur s mým středoevropským podnikem v oblasti softwarového inženýrství.

Červenec 2022-23 Údaje

Mentoring

  • Objem: 317 mentoringových sezení vyúčtováno v rámci 26 různých mentees z 16 různých společností nebo jednotlivců.
  • Financování: 19% 💥 si mentorská setkání financují klienti sami.
  • Globální dosah: Většina (64%) z České republiky, následuje 12% z USA a Slovenska, 6% Spojeného království a 3% z Polska a Izraele.
  • Konverze: 76 % Konverzní poměr klientů po zavedení.
  • Zpětná vazba: 9.03 skóre od zahájení sběru zpětné vazby v lednu 2023.
  • Složení: 52% debutující inženýrští manažeři, 19% manažeři střední úrovně, 29% na pozicích CTO/CPO.
  • Vzdálené ovládání: 93% sezení online prostřednictvím videa.
  • Doba trvání: Udržel si průměrnou délku 7,3 měsíce spolupráce.
  • Příchozí trychtýř: 74% ústní sdělení, 17 % sociální média, 9 % webové stránky.

Poradenství

  • Objem: 79 dní účtováno v 3 firmy.
  • Rozsah: Inženýrské metriky, interní audity, due diligence, strukturální změny, kariérní rámce a agilita.
  • Doba trvání smlouvy: 2-6 měsíců. Sazba: 1550-2100 EUR/den s výjimkou. DPH. Příchozí trychtýř: 100% ústní sdělení.

Fáze 0: Před spuštěním

Moje poslední práce na plný úvazek jako VPE byla ve společnosti Mews, kde jsem pomohl společnosti přežít těžký dopad Covidu, stabilizovat RnD, znásobit počet zaměstnanců na více než 100 inženýrů, budovat každý měsíc nový tým v posledním roce mého angažmá a zároveň udržet plnění roadmap na více než 80 % čtvrtletí po čtvrtletí.

Inženýrské týmy jsme proměnili v diferenciátor: munici, která odstřeluje, poráží konkurenci a pomáhá firmě. dosáhnout série C investice.

Strategie růstu technického oddělení
image 37

V hloubi duše jsem introvertní člověk.

Snažím se zdokonalovat způsob, jakým mluvím a naslouchám. Test 16 osobností mi zdůraznil, že jsem „Lékař/obránce“ což mě nasměrovalo k mému zaměření. Nejlépe jsem se cítil, když jsem pomáhal nebo si získaval důvěru lidí kolem sebe.

image 35
Můj profil z 16personalities.com

Mám vzdělání v oboru počítačové vědy, což se jeví jako výrazná výhoda. Je to můj most k technickým expertům a technickým ředitelům s matematickým myšlením. Chápu svět technologií, protože jsem byl dlouho takovým geekovským programátorem. Mohu se ponořit do technických rozhovorů, zkontrolovat kód nebo vytvořit prototyp.

Nejcennější investicí do kariéry, kterou jsem si uchoval po dvě desetiletí, je pevná učební rutina.

Je to popsáno v mém starším Uč se nebo zemři na blogu HackerNoon. Držím se ho už ~22 let. Vyhradil jsem si 4-8 hodin týdně na to, abych se ponořil do svého zdroje moudrosti, většinou příspěvků na blogu, podcastů a newsletterů.

Je to můj způsob, jak si udržet čerstvé znalosti. Prvních ~14 let jsem sestavoval čistě technický rozsah. Postupem času jsem se postupně přesunul k tématům vedení a řízení.


Fáze 1: Tankování

V dubnu 2021 jsem padnul do stínu Covidu. Spustil jsem Czech Engineering Leadership meetup, abychom získali a sdíleli naši moudrost. Schůzku jsem záměrně udělal soukromou, aby se na ní sešlo málo lidí, a pozval jsem jen ty, kteří mají co říct.

Přestože jsme se museli setkávat virtuálně, naše vazby se upevnily. Prováděli jsme sérii měsíčních sezení, dokud jsme opět nemohli chodit na veřejnost.

Česká komunita Engineering Leadership
Titulek mého meetupu před přesunem na talkbase.io

Tehdy jsem se rozhodl ještě více vystoupit ze své introvertní komfortní zóny. Inspirován Janem Meissnerem jsem se vydal do světa blogování o vedení lidí na technických stránkách naší společnosti. Vzpomínám si, jak jsem psal svůj první příspěvek na blogu „Budování důvěry v inženýrských týmech“, což zabralo 11 dlouhých večerů. Brzy jsem zjistil, že psaní je mým plátnem a zbraní, která mi pomáhá rozplétat myšlenky.


Fáze 2: Kontrola systému

V roce 2021 mi můj bývalý šéf Honza Široký zasadil do hlavy semínko. Navrhl mi, abych rozšířil svá mentorská křídla v PlatoHQ. Touto myšlenkou jsem se zabýval více než dva roky. Kromě toho jsem se rozhodl zkusit vést sérii kroužků PlatoHQ s 12 lidmi ve třídě.

image 40
Příklad kruhu PlatoHQ, který jsem vedl v dubnu 2021

Čím více inženýrských týmů jsem vedl, tím více jsem měl potřebu podporovat své přímé manažery. Začal jsem věnovat hodiny navíc, koučovat v rámci našeho oddělení i mimo něj.

Následně jsem vytvořil program New Team Lead Growth Programme (NTLGP ), jehož cílem bylo vybudovat silné manažerské základy během tří měsíců. Nechtěl jsem sedět a přemýšlet, kdo z mých manažerů bude po dvou letech prosperovat a kdo se bude potýkat s problémy, zejména v období prudkého náboru, a zároveň zaručit, že mé týmy budou čtvrtletně plnit plán na více než 80 % .


Fáze 3: Zapálení

Můj Aha! moment na stal, když mi jeden z mých bývalých kloientů v PlatoHQ řekl, že by chtěl pokračovat v našich sezeních a platit za ně, i když jsem se rozhodl opustit PlatoHQ kvůli jejich politice nulové kompenzace v roce 2022.

V den, kdy jsem dostal první výplatu, se mi srdce rozbušilo vzrušením a úžasem. Během sedmi týdnů jsem měl další tři klienty ze své blízké sítě.

V polovině roku 2022 se to pro mě začalo komplikovat. Žongloval jsem mezi denním zaměstnáním a večerním tréninkem. V očích své ženy jsem viděl obavy. Byl jsem na milimetr blízko vyhoření. Musel jsem si vybrat. Zůstat uprostřed mi připadalo jako nekonečný boj, zatímco jsem hledal ten správný okamžik.

Jednoduše řečeno, měl jsem slibné náznaky v koučování, ale v hloubi duše jsem pochyboval o svých schopnostech jako samostatný zakladatel.

Můj rozhodující okamžik

image 44
Dall-e: „Dejte mi obrázek nově narozené galaxie v pozadí, v kyberpunkovém stylu.“

Přesuneme se do června 2022:

  • Současné zaměstnání: Pracoval jsem na pozici VPE v Mews, kterou jsem miloval.
  • Rozvíjející se vedlejší činnost: Po večerech jsem se věnoval mentoringu čtyř klientů, za které se platí. Uvnitř jsem cítil tah, touhu vybudovat vlastní podnik na šest měsíců jako experiment. Mnoho otázek mi však nedalo spát. Jsem opravdu schopen pomoci všem mentees?
  • Nová nabídka: Vytáhl jsem si ještě jednu kartu: Aby se potvrdila moje tržní hodnota, dostal jsem na stůl novou nabídku: ~(plat, bonusy, akcie) na pozici vedoucího divize v České republice na plný úvazek.

Polovina rodinných příbuzných mi doporučila, abych se vzhledem k nastávající náročné době (válka mezi RU a UA, prudký růst životních nákladů) nevydával na dráhu běžného zaměstnání. Skvěle si dokázali vymyslet spoustu výmluv, proč nezačít. Druhá polovina je podporovala.

Mezitím jsem hodně spolupracoval a poznával spoustu lidí. Provedl jsem velký průzkum, který se týkal vhodnosti trhu a možných strategií. Brzy jsem si uvědomil, že na scéně je mnoho významných jmen s různými taktikami: hlavně ti, kteří se proslaví jedním tématem, ti, kteří jsou neuvěřitelně aktivní na sociálních sítích, ti, kteří renovují, nebo ti, kteří prodávají knihy či certifikáty.

Kvůli svému zvyku učit se čtu spoustu solidních blogů a newsletterů. Vidět

to všechno mi naznačilo, že existuje cesta. Jejich přístup k nabízí jedinečné nápady a perspektivy v sociální síti a je mi blízký.

Jednoho rána jsem při poslechu podcastů během sobotní rutiny udělal velký skok. Ondřej Koberský 🇨🇿 mluvil o investování do akcií, konkrétně o tom, proč je špatný nápad časovat trh (kdy nakupovat nebo prodávat).

Souviselo to s mým podnikáním, kdy jsem čekal, až získám konkurenční výhodu, místo abych vytrvale investoval i přes nepříznivé náznaky. Iterativní objevování.

image 46

To mě utvrdilo v mém přesvědčení a já se ve vteřině rozhodl pro svůj život.

Nejprve jsem za sebou spálil mosty (Art of War).

Dohodl jsem se, že se rozloučím se svou současnou prací, a odmítl jsem atraktivní nabídku. Cesta k trenérskému podniku byla jediná existující.

Upozornění: Našetřil jsem si nějaké peníze navíc prodejem části depozitních certifikátů (podobně jako akcie). Ty jsem vydělal během ~3 let jako VPE.


Fáze 4: Odstartování

Posílení mého koučování
Dall-e: „Dejte mi obrázek vesmírné lodi, která startuje do vesmíru s vybuchujícími motory.“

Jakmile jsem založil svou společnost, strávil jsem spoustu času rozhovory s kolegy, přáteli a možnými klienty. Většina rozhovorů se netýkala okamžitého uzavírání obchodů, ale každý, s kým jsem se setkal, posílil mou síť.

Zeď v mé hlavě

Brzy jsem narazil na realitu své neschopnosti. Zatímco najít první čtyři klienty bylo díky existujícím vztahům poměrně snadné, získat další se mi nedařilo.

Měla jsem pocit, že mě něco tíží, že se držím zpátky. Myslím, že se projevil můj nedostatek sebedůvěry.

Nebyl jsem si jistý, co nabízím, a lidé to viděli.

image 45
Dall-e: „Kyberpunkové temné digitální umění zdi v mé hlavě, které snižuje mé sebevědomí.“

Nalezení vnitřního klidu

Existuje mnoho rad, jak zlepšit ostatní – svůj tým, své přímé podřízené, svou strategii, svou rodinu. Byl jsem do toho tak zabraný, že jsem neměl čas se zastavit, podívat se nahý do zrcadla a zamyslet se nad sebou. Musel jsem se to naučit.

Proto jsem se včas rozhodl, že si najdu vlastního trenéra.

Byl jsem rád, že jsem našel Joela ve své síti. Jako uznávaný kouč v oblasti vedení inženýrů se snaží odhalit podrobnosti a realitu pro vlastní cestu každého klienta. Nevzdal to se mnou a neustále mě tlačil, abych našla odpovědi na své nejasné otázky, hlavně tam, odkud pramenil můj nedostatek sebedůvěry a strach z hypotetického selhání.

Poté, co jsem objevil hlavní příčinu a provedl opravu na vlastní pěst, jsem byl svědkem svého dunivého okamžiku „Otče, spáč se probudil“.

Za šest měsíců jsem udělal skok od „bojím se, co by mohl klient vymyslet“ k „doufám, že zákazník přijde s něčím jedinečným nebo náročným“.

Počáteční zlepšení

Kromě toho jsem se rozhodl udělat krok zpět a posílit svůj způsob práce. Zlepšil jsem taktiku vyhledávání klientů a zvládl jsem vylpešit své úvodní sezení.

Ušila jsem si na míru webové stránky sám, přidal jsem koučování a poradenské příručky a mou moudrost poznání na stránkách. Nejdůležitější je, že jsem si při nahrávání začal dávat větší pozor na tón svého hlasu .

Gamechangers

image 42
Epizoda podcastu SoundCloud

Došlo ke dvěma rozhodujícím momentům:

  1. Jednou jsem si povídal s kamarádem Romanem Pichlíkem (SVPE v Ataccama), který je známý tím, že vede jeden z nejpopulárnějších technologických a venture czpodcast v České republice. Začal se zajímat o celou tu věc s mentorováním, do které jsem se pustil. Společně se svým kamarádem Filemonem Topmonks zakladatel, mě pozvali do svého podacstu, abych si s nimi popovídal o tom, co dělám. Snažil jsem se vysvětlit, co je cílem mého mentoringu, jaká je jeho motivace a jak funguje. Bylo to skvělé, když jsem získal první vlnu klientů.
  2. Souběžně jsem se setkal s Davidem Peknicem, CTPO na kosik.cz. Potřeboval posílit inženýrské týmy v celé společnosti tím, že jim poskytne způsob, jak identifikovat jejich potenciální nedostatky. Shodli jsme se na nejužitečnějších ukazatelích efektivity inženýrské činnosti a připravili řešení na míru s využitím systémů Jira, Keboola a Tableau. Díky mým zkušenostem s vytvářením a přijímáním takovýchto řídicích panelů jsme uzavřeli tříměsíční dílčí smlouvu a můj poradenský proud byl živý. David mě navíc upozornil na docela slušnou knihu Almanach Navala Ravikanta, která mi pomohla nasměrovat mé myšlenky v oblasti samostatného podnikání.
měření produktivity inženýrských týmů
Vizuální hodnocení efektivity týmu

Moje tržní hodnota

Brzy jsem narazil na jiný problém: Ačkoli moje poradenská práce byla dobře ohodnocena, můj mentorský honorář byl vyšší než můj honorář za poradenství. dvakrát nižší než byla moje tržní cena. Nechtěl jsem svůj podnik dotovat z úspor.

Proto jsem se rozhodl pro velký přesun ze 150 EUR na hodinu na 300 EUR.

Kvůli své introvertní mysli jsem si nebyl jistý, jak k tomu přistupovat. Navíc se to zdálo riskantní vzhledem k situaci v RU-UA a snaze společností snížit náklady. Poté, co jsem klientům vysvětlil zvýšení ceny, jsem ztratil 2 ze 13 klientů. Další se rozhodl scházet se méně často.

Většina zákazníků viděla hodnotu toho, co poskytuji, a pochopila význam dlouhodobé investice do svých manažerů.


Fáze 5: Plný tah motorů

Dosáhl jsem úrovně, kdy jsem měl plný kalendář. Věděl jsem však, že musím udělat více pro optimalizaci podnikání.

Moje umístění

Marketingoví specialisté mi poradili, abych kopíroval osvědčenou cestu a získal si pozornost prostřednictvím rozsáhlé každodenní přítomnosti na sociálních sítích, včetně jejich podpory. Chápu důležitost zviditelnění.

Nevěřím však, že kopírování úspěšných příběhů nejexponovanějších profesionálů zaručuje úspěch na mé vlastní cestě.

Kdybych byl produktový manažer a jen napodoboval to, co dělají moji konkurenti, nezůstal bych za nimi pozadu?
Dall-e: „Kyberpunkové digitální umění robotů na lince, kteří vykonávají opakující se práci.“

Kdybych byl produktový manažer a jen napodoboval to, co dělají moji konkurenti, nezůstal bych za nimi pozadu?

Především si nemyslím, že by mi klonování práce jiných lidí přinášelo radost. Toužil jsem najít svou vlastní cestu.

Moje strategie „Mentoringový trojúhelník 1+2+2“

Zjistil jsem, že mi nejlépe vyhovuje následující kombinace:

Moje strategie: Mentoringový trojúhelník síly
Moje strategie: Mentoringový trojúhelník síly
  1. Učení: Jeden den v týdnu investuji do učení: čtu spoustu materiálů, blogových příspěvků, píšu, poslouchám podcasty nebo vystupuji na různých akcích, setkáních, konferencích, podcastech a panelových diskusích.
  2. Mentoring: Dva dny v týdnu věnuji hodinovým koučinkům, 3-4 sezení denně. Zbytek je příprava a provozní práce.
  3. Poradenství: Dva dny týdně trávím jako dílčí poradce/CTO.

Věřím, že tento kousek mě staví do bezkonkurenční pozice.

Mým třetím okem je kombinace mentoringu (předávání zkušeností), poradenství (uvádění věcí do praxe a získávání zpětné vazby) a neustálého vzdělávání (prohlubování znalostí).

Je lákavé opustit den učení, abych si vydělal víc.

Záběr z opačného úhlu:

  1. Je lákavé opustit svůj den učení, abych si vydělal víc, ale věřím, že bych brzy skončil u povídání o vodopádu, mainframech a agilním manifestu.
  2. Pokud se vzdám mentoringu, oslabím svou síť a individuální vedení.
  3. Pokud odejdu z poradenství, budu mít nulovou možnost zažít různé situace a různé modely klientů, ze kterých se budu učit a mluvit o teorii bez skutečné praxe v oboru. Když vidím, co klienti vytvořili, rozšiřuje to mé znalosti.

Složky mého konverzního poměru

Naučil jsem se neprodávat vítězství, ale to, jaké to je dosáhnout vítězství.

Vzpomínám si na podobnou situaci, kdy jsem byl tazatelem, který se zajímal o kandidáta. Naučil jsem se získat konkurenční výhodu tím, že prodávám nejen to, co je náplní práce, ale také to , jaké to je pracovat v této společnosti a pod mým vedením.

Potenciální klienti se rozhodují na základě pocitů, nikoli logiky.

Proto jsem změnil taktiku, pokud jde o seznamování: Zaměřil jsem se na zjišťování, jaké situace vedou lidi k tomu, aby si vybrali mentora, a použil jsem je ve svých příbězích. Pracuji s těmito scénáři nebo jejich variantami, abych vytvořil háček:

  • Pro začínajícího manažera většinou vidím „Nemám důvěru. Chci se postavit na obě nohy“ příběh. Pak je provedu programem pro růst nových vedoucích týmů, který jsem vytvořil.
  • Pro přímého nadřízeného menteeho používám „Abyste je připravili na úspěch za 3 a více měsíců, místo toho, abyste je nechali potopit nebo plavat po dobu dvou let.“ Přemýšlejte o ceně za zpoždění.
  • Pro manažera střední úrovně: Chci, aby „přešli od zaneprázdněnosti/operativnosti ke strategickému myšlení„. Začněte se soustředit na to, co je nejdůležitější.
  • A co hledají technickí ředitelé/vlastníci? „ Cítíte se ve svých myšlenkách osamoceni , vmáčknutý mezi dva kameny. Výkonný management vás žádá, abyste dosáhli cílů, zatímco vaše týmy žádají o pomoc.“ Jednoduše řečeno, potřebují přítele, se kterým si mohou promluvit. Chtějí si ověřit své nápady a získat pomoc zvenčí při realizaci svých zlepšení, včetně trvalého přijetí.

Bonus: Pokud klient řekne: „ Nejsem si jistý, že moje současné zaměstnání je to pravé místo. „, hledá někoho, kdo mu jeho pocity potvrdí. V jejich mysli křičí: „Pomozte mi získat novou práci. Proveďte mě prvními 3-6 měsíci.“ Obvykle hledají někoho, kdo na ně zvenčí silně tlačí, aby „spálili most“.

Dalším experimentem, který se vyplatil, bylo zasílání shrnujících e-mailů a e-mailů s výzvou k akci klientům hned po úvodním sezení.

Kromě toho jsem jasně definoval své odlišnosti, které jsou vysvětleny níže.

Tato vylepšení během několika měsíců prudce zvýšila míru konverze mých klientů.

Můj trenérský kalendář se zaplnil.

Moje odlišnosti

image 52
Dall-e: „Dejte mi digitální grafiku 2 různých vesmírných lodí s vybuchující mlhovinou v pozadí“
  1. Strategie: Základem, na který se dlouhodobě spoléhám, je můj „mentorský trojúhelník .
  2. Mentoring vs. koučování: Nestavím se striktně jako mentor XOR kouč. Podle mých zkušeností se tyto techniky do značné míry překrývají a já využívám silné stránky obou technik. Zejména na začátku se přikláním spíše k mentoringu, protože klienti obvykle přicházejí s naléhavými problémy a hledají okamžitá řešení na místě. Nechtějí čekat na to, až budou případná řešení odhalena na čtvrtém sezení přes otevřené otázky. Pozorně naslouchám, pokládám otázky pro objasnění a poskytuji situační rady, včetně akčních bodů. Současně nám to pomáhá získat vzájemnou důvěru a neztrácet dynamiku. Jakmile opravíme hrubá místa narušení, postupně se přesunu ke koučování s důrazem na naši severní hvězdu.
  3. Umístění: V současné době je ve střední Evropě v porovnání se Západem nebo USA menší nabídka mentorských a koučovacích služeb specializovaných na vedení softwarových společností. Přesto vím, že je toho víc, co mohu nabídnout. Zaprvé dobře rozumím místnímu kulturnímu prostředí, což mi pomáhá přijmout takříkajíc „americký přístup“ v mém regionu. Za druhé, lidé mají tendenci mluvit s člověkem, který je rodilým mluvčím jejich jazyka.
  4. Trakce: Technické zázemí, které mám, je výhodou. Nepovažuji se za obecného obchodního poradce. Nedodržuji pravidla oblékání. Věřím přístupu „raději dělat než mluvit“. Pokud z jakéhokoli důvodu uslyším „nejsme schopni udělat X“, sestavím písemný návrh ještě týž den, nebo si vezmu svou kódovací mikinu, spustím IDE a vytvořím „proof of concept“ a posílám dál.
  5. Platíme průběžně: Nevyhledávám platby předem. Zůstáváme na cestě, dokud klient i já nejsme spokojeni s pokrokem a výsledky. Tento přístup je spravedlivější a dává oběma stranám větší volnost v jednání. V mém teritoriu jsem se nesetkal s žádným klientem, který by nezaplatil fakturu, i když je občas musím nahánět.
  6. Můj podpis: To je ten „wow“ faktor v tom, co dělám. Změny dělám vytrvale a zajišťuji, aby přijetí změny bylo všeobecně přijato, na rozdíl od situace, kdy dva týdny po mém odchodu vidím trosky. Vynaložil jsem velké úsilí na získání důvěry a nejprve jsem připravil dobře propracovaný bojový plán.
  7. Zpětná vazba: V rámci mentoringu pravidelně informuji jejich přímé nadřízené o našich pokrocích. V rámci poradenství vysílám týdenní shrnutí své práce, abych lidi transparentně udržel v kontaktu a udržel je v obraze.

Fáze 6: Parkoviště Orbit

image 50
Dall-e: „Dejte mi obrázek vesmírné lodi obíhající před implozí hvězdy“

Moje zásady

  • Transparentnost: Moje pověst je pro mě vším. Nehraji si na nic a nepřekrucuji svá slova, aby zněla lépe. V rozhovorech s klienty jednám na rovinu. Mnoho klientů ke mně přichází, protože jim o mně řekl někdo, komu důvěřují. Lidé ve světě softwaru jsou chytří a dokáží prohlédnout povrchní marketing.
  • Průběžné zlepšování: Pokud mě klient upozorní na novou situaci, ve které si nejsem jistý, snažím se jí porozumět. Provádím průzkum pomocí důvěryhodných zdrojů a vytvářím si písemné poznámky. Tímto způsobem se připravím na to, kdyby se podobné téma v budoucnu znovu objevilo. Každý večer se zamyslím nad svým dnem a nad tím, co by se dalo zlepšit, a zapíšu si pár myšlenek na seznam.

Bez zásad a strategie bych neuspěl. Jsou katalyzátorem, na který spoléhám a díky kterému vyčnívám z davu. Klíčové jsou prvky taktiky a načasování.

Získané zkušenosti z mentoringu

  1. Limity mé energie: Více než 3-4 mentorská sezení denně mě vyčerpávají. Jsou stejně intenzivní jako rozhovory. To jsem se naučil těžce. Protože jsem introvert, často se po něm uchýlím do své jeskyně.
  2. Oceňování mého času: Pokud se mi zdá, že mentee není odhodlaný nebo pravidelně vynechává drobné domácí úkoly, naše sezení ukončím. Je mi 43 let a čas je pro mě vzácný. Kdybych v tom, co dělám, nemohl najít oddanost a radost, byl bych raději se svou rodinou nebo pomáhal synovi s učením.
  3. Sebemotivovaní žáci: Mentees, kteří se na mě obrátí přímo, nikoli prostřednictvím personálního oddělení nebo manažera, si vedou lépe. Už nějakou dobu přemýšlejí o tom, že by oslovili někoho jiného, a to, že jednají, je odlišuje.
  4. Osobní investice jsou důležité: Lidé, kteří si platí můj mentoring z vlastní kapsy, jsou velmi motivovaní. Drží se každé věty a hledají v ní hodnotu.
  5. Zefektivnění mého procesu: Díky tomu, že jsem si předem stanovil jasné pokyny a zveřejnil je na svých webových stránkách, jsem omezil spoustu opakující se práce. Oběma stranám to šetří čas.
  6. Naučit se říkat „ne“: Odmítl jsem dvě nabídky, i když to znamenalo nižší příjem. Ať už se jedná o velkou společnost, která není v souladu s mými hodnotami, nebo o mentee, který vykazuje varovné signály, naučil jsem se důvěřovat svému instinktu, abych nenarušil své přesvědčení.
  7. Stát se posluchačem: Dříve jsem se hned vrhal do řešení. Nyní se držím zpátky, více naslouchám a lépe rozumím. Čím jasnější představu od klienta získám, tím lépe ho mohu vést.
  8. Cesta zákazníka: Naučila jsem se brát mentoringové služby jako funkční vstupní bod do klientské společnosti. Buď je firma svědkem dopadu mentoringu a chce rozšířit počet svých manažerů v mentoringu. Nebo druhým směrem, když se lépe seznámíme a poznáme situaci ve firmě, stanu se poradcem, který jim pomůže realizovat a dosáhnout konkrétního cíle.

Získané zkušenosti z poradenství

  1. Více klientů na místě: Rychle jsem si uvědomil, že přijímat více klientů najednou je chaos. Příliš se střídaly úkoly a témata a byla to náročná hodina s bezesnými nocemi.
  2. Nezačínáme od středu: Je to obrovský rozdíl, když klienta skutečně poznám od začátku. Když kromě zadání dostanu dostatečný prostor k pochopení byznysu, vize a rozsahu a mám příležitost k neformálním rozhovorům se zainteresovanými stranami, je moje práce efektivnější.
  3. Odborné znalosti: V žádném případě bych nemohl poskytnout vyšší hodnotu, kdybych neměl rozsáhlé znalosti mimo svou inženýrskou bublinu. Konkrétně se jedná o produktový management, modely vedení společnosti a lidské zdroje, včetně slušných znalostí financí, strategií GTM, fúzí a akvizic a marketingu. Dobrým příkladem je dodávka inženýrských služeb, kde hlavní příčina potenciální neefektivity může spočívat v řízení produktu, průběžném zjišťování nebo v nesouladu mezi jednotlivými rolemi. Chceme, aby týmy střílely s dobře připravenou municí.
  4. Smlouvy: Otevřeně sděluji, že nehledám dlouhodobé smlouvy, které by na klienta tlačily. Místo toho jednám rychle. Přijímám současnou situaci a získávám důvěru prostřednictvím „mluvení“. Poté provedu požadovaný úkol, přičemž věnuji zvláštní pozornost přijetí. Projdu cílovou páskou s wow faktorem a přejdu k dalšímu klientovi s pozitivní referencí a rozšířenou sítí.
  5. Neproduktivní prostředí: Už jsem se spálil, když jsem se snažil pomoci firmám, které neměly produktovou strategii, ve vedení panovala napjatá atmosféra nebo se prostě zasekly na setrvačnosti, většinou kvůli své velikosti. Nyní tyto faktory používám jako určitý druh „zdravotní kontroly“ předtím, než se do nich ponořím.
  6. Vyrovnávání se s odmítnutím: V květnu 2023 jsem během jednoho týdne přišel o dvě velké nabídky. Byla to rána. Cítil jsem se mizerně. Místo toho, abych se utápěl, jsem udělal krok zpět, přehodnotil svůj přístup a znovu vylepšil své podání. Odmítnutí je navíc přirozenou součástí podnikání.
  7. Transparentnost: naučil jsem se, že musím být přímý ve svých názorech, i když to může některé lidi překvapit nebo naštvat. Jasné vyjádření pomáhá předat sdělení. Zažívám, že opravdoví manažeři oceňují upřímnost před mou snahou znít více uklidňujícím způsobem a skrývat pravdu mezi řádky.

Fáze 7: Levitace

Byl můj první samostatný rok naprostou výhrou? Rád bych řekl „ano“, ale to nejsem já. Řeknu: „Byl to dobrý začátek.“

image 48
Dall-e: „Dejte mi digitální umělecké dílo, na kterém se vznáší vesmírná loď s vybuchující mlhovinou v pozadí.“

Do začátku roku 2023, Pocítil jsem novou úroveň sebedůvěry. Můj kalendář byl nabitý a 70+ % zájemců o mé služby řeklo „ano“. Nyní pracuji na plný plyn a volná místa jsou obsazena. Doporučuji kolegy evropské mentory, které znám, nebo přidávám lidi na svůj čekací seznam. Seznam však není příliš dlouhý.

Našel jsem v sobě klid. Je to jako vznášet se ve vesmíru, ve stavu beztíže a uzemnění, bez ohledu na to, jaké výzvy se mi postaví do cesty.


Fáze 8: Vyhazování

Pokud jde o mé plány na příštích 12 měsíců, mám čtyři cíle:

  1. Vracení peněz komunitě: Nedávno jsem převzal otěže, abych oživil svou Czech engineering leadership meetup , který se z virtuální podoby přesouvá na setkání na místě. Naše nadcházející setkání se uskuteční 7. září v krásné Praze.
  2. Průkopnictví: Budu ověřovat a pilotovat nápad na produkt, který mám a který se týká zvýšení efektivity učení softwarových společností.
  3. Kvalitní připojení: Budu rozšiřovat svou síť tím, že budu klást důraz na kvalitu před kvantitou, čímž snížím podíl hezkých chatů s rozmazanou hodnotou. Čas je výhodou.
  4. Přítomnost na jevišti: Vystoupím na dalších dvou specializovaných konferencích.
1*nrpokS9q6O 5hVrLehnw A
Naše #6 Czech Engineering Leadership meetup

Bonus: Co se týče mého osobního cíle, mým vnitřním cílem je odstranit své drobné slovní nedostatky. Zejména mám nutkání vyplnit ticho ve svých rozhovorech přidáním zvuku „hmmm“, což je rušivé.

Cíle týkající se škálovatelnosti nebo pasivního příjmu jsou prozatím mimo můj plán. Nechávám si ji na seznamu úkolů pro příští sezónu.


Prostor v rovnováze

Kéž bych si tento článek mohl přečíst před rokem, zaparkovat svou mentorskou loď na oběžné dráze, být svědkem pokroku a najít svůj vnitřní klid o něco dříve.

Sdílím své dobrodružství v naději, že někomu v podobné situaci pomůže podívat se na věci z jiného úhlu a poučit se z překvapení, kterými jsem prošel já.

Pokud se mi podařilo 💪 zasít do vaší mysli jeden nápad, který stojí za zvážení, napište mi nebo mě pozvěte na pivo 🍻, ať mám lepší den 😄.

Kredit

Jsem vděčný Jade Rubickovi, že si našel čas na přečtení a promyšlené posouzení mého blogu.

Follow on LinkedIn

Related Posts

Přijímáte manažera softwarového inženýrství? 10 Interview Questions to Help You Make the Right Bet.

Jak mohu za pouhé 3 měsíce přijmout na palubu inženýra/technického manažera ♣️? Udělejte toto:
1️⃣ Rozhodněte se, jakou část technické/výrobní, vedoucí a procesní oblasti plánujete této #roli přidělit (❌ne všechny tři najednou, prosím!).
2️⃣ Podívejte se na 10 nejčastějších otázek při pohovoru, které vám pomohou správně vsadit.
3️⃣ Captain Obvious: Žádný obecný popis práce.